İstanbul
Pekin
çin dış ticaret merkezi

Dünyanın En Etkileyici Kalıntıları Çinde

Ekleyen: Melis MAYKOP Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Terracotta Askerleri İhtişam ve Güzellikleriyle Dünyanın En Etkileyici Kalıntıları Çinde. Hem hikayeleri hem de yaşları ve muazzam güzellikleriyle kalıntılar herkesin ilgisini çeken destinasyonlar olmuşlardır. Bu listede dünyanın harikaları olarak da lanse edilen yerleri bulacaksınız.

Terracotta Askerleri-Xian

1974 yılında Xian-Çin’de bölge halkından birkaç kişi kazı yaparken kilden yapılmış heykel parçaları buldu bu olay 20. yy’ın en büyük arkeoloji olayını başlattı.  İmparator Qin Shi Huang, öldükten sonra yaşayacağına inandığı için yeraltında Li dağlarının eteklerinde 36 yılda 720.000 Çinliyi çalıştırarak Çin diyarının bir modelini (dağları, ovaları, nehirleri, savaşçılarını) yaptırmıştı.

Terracotta Askerleri

Yer altında 8.000 asker bulunuyor. Askerler 11 koridorda 4’lü sıralar halinde dizilmiş durumda. Aralarında hiç kadın asker yok. İmparator kadınları canlı istemiş. Bu nedenle 3.000 kadın imparatorla beraber canlı canlı mezara gömülmüş. Bu mezarın yapımında çalışanlar da mezardan asla canlı çıkamamışlar. Mezarın üzeri ağaç ve toprakla kapatılmış. Bu sırrı yazan bütün kitaplar yakılmış ve bunu bilen tüm ilim adamları, öğrencileri öldürülmüş. Qin bu işi son derece ciddiye almış.

Etiketler:

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın