İstanbul
Pekin
çin dış ticaret merkezi

Cari Hesap Kontrolleri

FIE belirlenen bankalardan yabancı borsa kayıt sertifikasını ve diğer destekleyici dokümanları göstererek yabancı borsa ödeme hesabı açabilirler. Cari hesap altında alınan yabancı borsa için; FIE’ler SAFE tarafından belirlenen sınırlandırmalarla bir kısmını tutabilirler. Fazla olan kısım belirlenen bankalara satılmak zorundadır.

Cari hesap altında yabancı döviz ödemeleri

FIE iş alanında dış ödeme yapmak zorundaysa belirlenen bankalardan hesabından gerekli miktarı çekebilir ve herhangi bir açık renminbi (Çin para birimi) ile yabancı döviz alınmasıyla telafi edilebilir. Detaylar aşağıda belirtilmiştir:

(1)   FIE ‘nin vergi sonrası karı yabancı bölümlerine havalesi yabancı döviz hesabından veya belirlenen bankalarda yönetim kurulunun kar dağılım önergesi gösterilerek yapılabilir.

(2)   Vergi sonrası ödemeleri ve FIE’nin Çin, Hong Kong, Makau, Tayvan gibi denizaşırı ülke işçilerinin renminbi olarak gelirleri yabancı para birimine dönüştürülebilir ve ilgili destekleyici dokümanların gösterilmesiyle belirlenen bankalardan havale yapılabilir.

(3)   Yabancı dövizde ödenecek vergi sonrası temettüler yabancı döviz hesabından veya belirlenen bankalardan havale edilebilir.

Bulunduğu yerin dışında yer alan ana bürolarına (ana şirkete) ya da yabancı ülke veya bölgelerdeki (Hong Kong, Makau ve Tayvan dahil) ana şirket tarafından yatırım yapılan ve kontrol edilen bağlı şirketlere ithalat için avans verirken teminat belgesi teslim etmesi gerekmez. FIE; yabancı döviz alım ve satım prosedürlerini belirlenen bankalarda ithalat kontratı, ithal yabancı döviz ödeme doğrulama ve iptal formu, proforma fatura, FIE yabancı döviz kayıt belgesi gibi ilgili belgeleri göstererek doğrudan tamamlayabilir.

İhracatta yabancı döviz makbuzu doğrulama ve iptal sistemi

Gönderilen parayı almadan önce SAFE’ye doğrulama ve iptal formu teslim etme zorunluluğu kaldırılmıştır. Artık FIE’ler ihracatta yabancı döviz makbuzu doğrulama ve iptal prosedürlerini yerine getirebilir ve dokümanları bizzat SAFE’ye gitmek yerine e-port sistemi aracılığıyla teslim edebilirler. Yabancı döviz makbuzunu alınca FIE’ler SAFE’ye gidebilir ve doğrulama ve iptal formunu, ihracat bildirilerini, faturaları ve sizde kalan yabancı döviz makbuzunu içeren destekleyici dokümanları göstererek doğrulama ve iptal işlemlerini bizzat gerçekleştirebilirler.