İstanbul
Pekin
çin dış ticaret merkezi

Çinli turist sayısı Türkiye’de artacak.

Ekleyen: Melis MAYKOP Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Duyurular

Çinli turist sayısı Türkiye’de artacak Çinli turistler, her geçen gün yurt dışına daha çok seyahat ediyor. En çok tercih edilen duraklardan birisi de Türkiye… Türk makamlarının son günlerde başlattığı e-vize gibi kolaylıkların da Çinli turist sayısını artırması bekleniyor.

Türkiye, son zamanlarda öncelikle e-vize uygulamasını başlatma, daha sonra ise e-vize başvurularındaki koşulların gevşetilmesi gibi adımlar atarak, Çinlilerin Türkiye seyahatlerini kolaylaştırdı.

E-vize Çinli Akını Başlatacak

Türkiye’nin Shanghai Başkonsolosu Özcan Şahin, son günlerde iki ülkenin gündeminde yoğun yer tutan “e-vize” uygulamasındaki değişikliklere açıklık getirdi.

E-vize’de ilk başta oluşturulan kriterler kapsamında, Çin vatandaşlarının şayet OECD veya Schengen ülkelerinden birinin vizesine sahiplerse, internet sitesi üzerinden pasaport bilgilerini vermek suretiyle vize alabildiğini belirten Başkonsolos Şahin, şubat ayı itibarı ile ise e-vize uygulamasına başvurmak için OECD veya Schengen ülkeleri vizesi bulunması şartını kaldırdıklarını söyledi.

E-vize sisteminin çok etkili çalıştığına vurgu yapan Şahin, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Çinli sayısının ilk kez 200 bini geçtiğini dile getirdi.

Vize kolaylığının yanı sıra, Türkiye’nin Çin’de daha çok tanınması için çok sayıda çalışma yürüttüklerine işaret eden Şahin, henüz “emekleme” aşamasında bulunulduğunu, ancak ilerleme gördüklerini ifade etti.

Shanghai Başkonsolosu Özcan Şahin, Çin’in İpek Yolu’nu canlandırma vizyonunu da kısaca değerlendirdi. Şahin, Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı projelerinin de İpek Yolu’nu canlandırma vizyonuyla örtüştüğüne dikkat çekti.

“İlişkilerin ilerletilmesi yönünde sağlam irade var”

İki ülkenin birbirini tanıması gerektiği kadar tanımadığını söyleyen Başkonsolos Şahin, basının bu konudaki rolünün çok önemli olduğunu belirtti.

İlişkilerin ilerletilmesi konusunda siyasi karar vericilerin iradesinin sağlam olduğunu, bu konudaki hukuki zeminin ilerletilmesinin de sürdüğünü ifade eden Şahin, şu an yapılması gerekenin, farklı boyutlardaki projelerde birlikte adım atılması olduğunu söyledi.

Başkonsolos Şahin, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Türk şirketlerin de bu konuya ilgi gösterdiğini, ancak şu an çok sayıda firmanın henüz bilgi edinme aşamasında olduğunu sözlerine ekledi.

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın