Son 15 yılda gerçekleştirdiği ekonomik atılımla tüm dikkatleri üzerine çeken Çin, Türkiye'deki Sabancı, Koç, Zorlu gibi büyük holdinglerle KOBİ'lerin çekim merkezi haline geldi. Hammadde ve ucuz iş gücü avantajı ile yatırımların çekim merkezi Çin'de 50'si üretim amaçlı toplam 500 Türk şirketi faaliyet gösteriyor.

Başta ham madde ve ucuz iş gücü avantajıyla şirketlere düşük maliyetli üretim imkanı sunan Çin, Türkiye'den de büyük holdingler ve KOBİ'lerin gözünü çevirdiği ülke oldu. Bugün Çin'de 50'si üretim amaçlı olmak üzere yaklaşık 500 Türk şirketi faaliyet gösteriyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Çin İş Konseyinden edinilen bilgiye göre Çin, artık sadece iç pazarları ve yerel sanayileri tehdit eden bir unsur olarak değil, başta ucuz iş gücü maliyeti olmak üzere sunduğu avantajlarla yatırımcılar için önemli imkanlar sunan bir fırsat olarak da görülmeye başlandı. Başta ABD olmak üzere pek çok ülke, yönünü bu pazara çevirirken, Türk firmalar da diğer ülkelere göre geç de olsa Çin pazarını keşfetti.

Türk şirketlerinin Çin'de kord bezi, çelik, değerli madenler, plastik, inşaat, gıda ve tekstil alanında girişimi bulunurken, bu yatırımların toplam değerinin ise yaklaşık 150 milyon doları bulduğu bildirildi. Bununla birlikte ARÇELİK, ARZUM, FELIX, KUMTEL, LUXELL gibi elektronik, gıda ve tekstil sektörlerinde de pek çok Türk firması üretimlerinin bir bölümünü Çin'de gerçekleştiriyor.

Koç Topluluğunun beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren şirketi Arçelik, uluslararası pazarda markalarıyla büyüme stratejisi doğrultusunda, 2000'den bu yana faaliyetlerini sürdürdüğü Çin pazarında geçtiğimiz aylarda çamaşır makinesi üretimine başladı.

Geçen yıl Temmuz ayında, "Changzhou Casa-Shinco" şirketi hisselerinin tamamını 60 milyon Çin Yuanı karşılığı bedelle satın alan Arçelik A.Ş, şirketin ismini BEKO Electrical Appliances Co. Ltd. olarak tescil ettirmesinin ardından, bu satın alımla bünyesine kattığı çamaşır makinesi üretim tesisini hizmete açtı.

Şangay'a 189 kilometre uzaklıktaki Changzhou bölgesinde bulunan Beko çamaşır makinesi üretim tesisinin, ilk etapta yıllık 200 bin adet kapasiteye sahip olması hedefleniyor. Şişecam Topluluğu da 1988 yılında Hong Kong'da satış yaparak girdiği Çin pazarında, 2003 yılında Şanghay Serbest Bölgesinde "Şişecam Shanghai Trading Company" adı altında yatırım yaptı.

Geçen yıl Mayıs ayında Alman Vaillant Grubu'na satılan Demirdöküm de Çin'de faaliyet gösteren şirketler arasında yer alıyor. Demirdöküm, radyatör üretiminde dilimli radyatörlerin yerini panel radyatörlerin almasıyla atıl durumda kalan üretim makinelerini, dilimli radyatörle benzer bir üretim süreci olan yağlı radyatör üretimine yönlendirdi.

Çinli Chung Mei Industries firmasıyla yapılan ortaklıkla "Demirdöküm - Chung Mei Industries Limited" adlı bir firma kurulurken Demirdöküm'ün Bozüyük'teki çelik radyatör tesisleri iki ay içinde 44 konteyner ile Çin'in Dongguan Eyaleti'ne taşındı.

Çinli ortakla yapılan anlaşmaya göre kalıp makineler ve üretim deneyimi Demirdöküm, iş gücü, satın alma ve muhasebe gibi hizmetler de Çinli ortak tarafından sağlandı. 2004 yılında tarihinde faaliyete geçen fabrika, yılda 300 bin adet yağlı radyatör üretirken, pazar şartlarına göre bu oranın artırılması planlanıyor.

Sabancı Holding'e bağlı Kordsa firması da Kasım 2006 itibarıyla Çin'de faaliyet gösteren ABD kökenli Invista Group'a bağlı IQNE Qingdao Nylon Enterprise'ın yüzde 99,5'ini satın almak için anlaşmaya vardı.

20 milyon dolar ciroya sahip olan şirketin satın alınmasıyla Sabancı Holding Çin'deki ilk yatırımını gerçekleştirmiş oldu.

1973 yılında ENKA bünyesinde kurulan, mühendislik, teknolojik çelik imalat ve elektromekanik montaj alanlarında faaliyet gösteren Çimtaş ise 2002'de Şanghay'ın güneyinde yer alan liman kenti Ningbo'da yüzde 100 Türk sermayeli olarak "Çimtaş Ningbo" firmasını kurdu. Aralık 2002 sonunda üretime geçen fabrika, Ocak 2003'te ihracata başladı.

20 yılı aşkın süredir Çin'le ticari ilişkileri bulunan Fabeks Dış Ticaret, 1993 yılında yerleşik faaliyete geçmiş ve kaşmir kumaşının ana vatanı sayılan Çin'in İç Moğolistan bölgesinde "Silk & Cashmere" markasıyla ipek ve kaşmir üretimine başladı. Firma, buradaki üretimiyle ABD ve Avrupa dahil birçok farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Akman Holding bünyesindeki Ersu Meyve Suyu ve Gıda Sanayi de, Çin Devlet Kalkınma ve Yatırım kurumu Tarım Şirketi olan SDIC ile 26 Haziran 2000 tarihinde imzaladığı işbirliği anlaşması ile Çin pazarına girmiş ve "Hancheng Zhonglu Fruit Juice Co. Ltd." adlı firmaya yüzde 40 hisseyle ortak olmuştu.

2002 yılında bu hisselerini satan Akman Holding'in meyve suyu alanındaki diğer bir firması olan Golden Meyve Suyu ve Gıda Sanayi, Çin'in önde gelen üreticilerinden Yantai Legend Beverage and Food Co. Ltd. ile 28 Şubat 2004 tarihinde bir ortaklık anlaşması imzaladı. Golden-Yantai ortaklığına ait olan fabrika, meyve suyu, meyve suyu konsantresi ve püresi ile içme suyu üretiyor.

Kimya, ilaç, gıda ve maden sektörünün kullandığı polipropilen büyük çuval (FIBC) üreten Ünsa Ambalaj, Çin'in Hangzhou kentinde bir fabrika kurarken, Mozaik Tekstil'in de halen Çin'de Warner teknolojisiyle Laura Baresse markasıyla iç çamaşırı üretimi yapan ortaklıkları bulunuyor.

Zorlu Grubu bünyesindeki Korteks Mensucat firması da standart ürünlerde Çin'deki üreticilerle çalışarak uluslararası piyasalarda rekabet avantajını korumayı hedefliyor. Firmanın Şanghay'da pazar araştırması ve kısıtlı satış yapan bir ofisi bulunuyor.

Gürel Grubu'nun gıda şirketi Kütaş A.Ş de Çinli iki ortakla Çin'de 10 milyon dolarlık yatırımla sarımsak işleme fabrikası kurarak fabrikadan Avrupa'ya ve Japonya'ya sarımsak ihracatına başladı. Şanghay'da 2005 yılın temsilcilik açan Goldaş ve grup firması Assortie'nin de Şanghay ve Hangzhou'da mağazaları bulunuyor. Firma önümüzdeki 5 yıl içinde Çin'de toplam 250 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.

Bu firmaların yanı sıra Anadolu Grubu'nun bira, Vestel'in elektronik eşya, Aksa Akrilik'in kimyasal ürünler, Kibar Holding'in demir çelik ve Yeşim Tekstil'in tekstil ürünleri ve konfeksiyon alanında yatırım planları bulunduğu bildirildi. Aygaz da Çin'de LPG pazarında çok büyük bir boşluk olması nedeniyle, Çin'in şirketin yeni bir hedefi olduğunu açıklamıştı.

Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, Çin'in ham madde ve yarı mamul zenginliğine dikkati çekerken, Çin'de üretim yapmanın firmalara rekabet gücü avantajı sağladığını söyledi. Türk şirketlerinin özellikle son 5 yıldır Çin pazarına yöneldiklerini, bunun 15 yıl önce olması gerektiğini anlatan Onay, buna rağmen Türk şirketlerinin Çin'de başarılı olduklarını aktardı.

Özellikle elektronik ve tekstil sektörünün ağırlıkta olduğunu belirten Onay, şunları kaydetti: "Türkiye'de üretim maliyetleri yüksek olduğu için şirketler dünya fabrikası olan Çin'e yöneldiler. Türkiye montaj sanayi ile ayakta duran bir ülke. Bütün her şey dışarıdan geliyor, böyle olunca fiyatlar da artıyor. Bu da yerli sanayinin yurt dışına kaymasına neden oluyor. Şirketlerin Çin'de pazarla ilgili bir sorunları yok. Bugün Çin'de irili ufaklı 500 Türk şirketi bulunuyor. Bunların 50'si üretim amaçlı, diğerleri ise temsilcilik şeklinde faaliyet gösteriyor. Günde 3-4 şirket, Çin'deki yatırım ortamını araştırmak için geliyor. Benim odam milletvekili seçim bürosundan daha faal çalışan bir oda." Onay, Çinli firmaların Türkiye'de yatırım planlarına ilişkin olarak ise "Çinli firmalara Türkiye'ye sadece kendi sorunlarını çözmek amacıyla gelirler. Avrupa'ya zaten çok rahat girebiliyorlar. Çin'den Türkiye'ye yatırım çekmek biraz hayal" şeklinde konuştu. Ekonews


Arçelik, Çin'de çamaşır makinesi üretimine başladı. 2010 için 6 milyar Euro ciro hedefleyen Arçelik, yeni yatırımı ile bu hedefini yenileyecek

Arçelik, Beko markasıyla Çin'de çamaşır makinası üretimine başladı. Temmuz ayında 8 milyon dolara alınan Casa Shinco şirketinin fabrikası Changzhou"da törenle hizmete açıldı. Törende soruları yanıtlayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Çin karşısında diz dövmek yerine mücadele yollarını aramak için geldiklerini söyledi.

Koç, "Çin, gözardı edilemeyecek bir pazar. O bakımdan Arçelik gibi ülkemizde tartışmasız lider aynı zamanda Avrupa'nın 3. en büyük beyaz eşya üreticisi olarak burada bulunmaz elzem oldu dedi.

Koç, diğer faaliyet alanlarında da Çin "de üretimi düşündüklerini belirterek, "Otomotiv sektöründe görüşmeler yapıyoruz. Ortağımız Ford "la beraber. Somut bir şey yok ama olmaması imkansız. İlerde başka sektörlerde de Koç Holding "i burada görürseniz şaşmayın diye konuştu.

1 milyon adet üretim alanına sahip olan fabrikada ilk etapta yılda 200 bin adet üretim yapılacak. Hem iç pazara, hem de Asya Pasifik , Güney Asya ve Kuzey Amerika "ya satılacak.

Çin, hammadde ve işçilik maliyetleri konusundaki avantajları ile bir çok firma için cazibe merkezi oldu. Harley Davidson'dan sonra Suzuki'de Çin'de motosiklet üretimi yapacağını açıkladı. Visordown dergisi Suzuki'nin Çin'de motosiklet fabrikası kurmak için andlaşma imzaladığını, Japon motosiklet üreticisi firmanın ikinci fabrikasının yılda 500.000 adet motosiklet üreteceğini belirtti. Üretime 2009'un Nisan veya Mayıs aylarında başlaması bekleniyor.Şirket Chanzhu Haojue/Suzuki Motosiklet şirketi için yaklaşık 25 Milyon sterlinlik bir yatırımı göze aldı. Şirket, motorsiklet üretimini dünyanın en büyük iki motosiklet pazarı olan Çin ve Hindistan'a doğru genişleteceğini söylüyor.

Ford Motor ve Çin'in Chongqing Changan Motor firmaları arasında düzenlenen ortak girişimden Mazda Motor da hisse aldı. Firma, otomobillerinin Çin'de üretimi için hazırlıklara başladı.

Ford Motor ve Çin'in Chongqing Changan Motor firmaları arasında düzenlenen ortak girişimden Mazda Motor da hisse aldı. Firma, otomobillerinin Çin'de üretimi için hazırlıklara başladı.

Changan Başkanı Yin Jiaxu, China Daily gazetesine yaptığı açıklamada, Mazda'nın Ford ile gerçekleştirdikleri ortak girişimde Ford'un ihtiyaçları nedeniyle yer alacağını söyledi. Yin Jiaxu, "Changan, 3 yıl önce Amerikan otomobil üreticisinin Fiesta ve Mondeo modellerinin Çin'de üretilmesi için kurulan ortak girişimde Changan Ford Automobile Corporation yüzde 50 hissesini koruyacak" dedi. Yin Jiaxu, Ford'un yüzde 50'lik payının ne kadarının Mazda'ya satılacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Çin otomobil piyasasına göreceli olarak geç giriş yaptığı söylenen Ford, burada varlığını genişletmek için pazara daha uygun modeller sunmak istiyor. Bu nedenle Ford'un Mazda ile işbirliği istediği düşünülüyor. Amerikan firmasının üretimini mevcut tesislerin bulunduğu Chongqing kentinin dışında, Şangay, Pekin ve Guangzhou gibi şehirlerin yakınlarında başka tesisler kurarak genişletmek amacında olabileceği de dile getiriliyor.

Ford, geçen ay Changan-Ford doğu eyaleti Jiangsu'da ikinci bir fabrikanın kurulması için arazi kullanım hakları hakkında bir memorandum imzalamıştı. Ford, ortak girişiminin gelecek yıllarda ikinci bir otomobil ve motor fabrikası için 1 milyar dolar üzerinde yatırım yapacağını açıklamıştı.

Almanya'nın Volkswagen Şirketi'nin Çin'deki Volkswagen (Çin) Yatırım Anonim Şirketi, son 20 yıldır Çin'in Shanghai ve Changchun kentlerinde ortak sermayeli otomobil ve yedek parça fabrikalarını kurdu ve Çin'de 100'den fazla yedek parça ikmali merkezi tesis etti.

Genel yatırım hacmi 18 milyar 900 milyon yuanı bulan Shanghai Volkswagen Şirketi şimdi Santana, Santana-2000, Polo ve Golf gibi beş büyük dizideki onlarca tip otomobili üretebiliyor. Genel yatırım hacmi 11 milyar 100 milyon yuanı bulan Çin 1. Otomobil Fabrikası-Volkswagen Şirketi şu anda Audi ve Volkswagen markalı beş dizideki Audi-A6 ve A4, Bora, Jetta, Golf otomobillerini üretebiliyor. Volkswagen Şirketi otomobil modellerinin devamlı yenilenmesi ve mükemmel hizmet sağlanması yoluyla Çin'in en büyük ortak sermayeli otomobil şirketi haline geldi ve çok sayıda Çinli tüketiciye seslenmeyi sürdürüyor.

Şu anda Çin, Volkswagen Otomobil Grubu'nun dünyadaki ikinci büyük piyasası oldu. Gelecek beş yıl içinde Volkswagen Otomobil Grubu'nun Çin piyasasına yapacağı yatırım 5 milyar euroyu aşacaktır.

Boeing Şirketi'nin Çin'le kurduğu dostane işbirliği 1972 yılında başladı. Boeing Şirketi Çin'de uçuş, tamir ve idare gibi alanlarda geniş eğitim yaptı ve Boeing uçaklarının işletilmesini güvence altına aldı. Bunun yanı sıra Boeing, Çin'in havalimanlarında temsilcilikler ile lojistik ve teknolojik destek sistemini kurdu ve Çin sivil havacılığı kuruluşlarının hava ulaşımı idaresi ve uçuş güvenliği düzeyini yükseltmek için yardım sağladı.

Bundan başka, Boeing Şirketi de Çin uçak üretiminde geniş işbirliği yaptı ve birleşik maddelerin üretilmesi, uçakların düzeltilmesi ve tamiri ile yedek parçaların ikmali için yeni ortak sermayeli işletme kurdu.

Şimdi dünya çapında hizmette bulunan 3300 Boeing uçağının önemli parçaları ve takımları Çin'de üretildiler.

1950'li yıllarda Nokia Çin ile ticaret ilişkisi kurdu. 1985 yılında Nokia'nın Çin'deki ilk şubesi Beijing'de açıldı. Çin'deki ilk gelişme dönemleri buradan başladı. 1990'lı yılların ortasında Nokia Çin'de ortak sermayeli işletmelerin kurulması yoluyla ürünlerinin yerli üretimini gerçekleştirdi ve Çin'i Nokia'nın dünyadaki önemli üretim merkezi olarak gittikçe geliştirdi. 21. yüzyıla girilmesinden sonra Nokia, Çin ile en yeni haberleşme teknolojisi alanında yoğun işbirliği yaparak Çin bilişim sektörünün gelişmesine derin şekilde katıldı ve Çin'i Nokia'nın dünyadaki yetenekli elemanlar merkezi olarak geliştirmeye çalıştı.

Nokia Çin'de iki global araştırma merkezi kurdu ve Çin'in çeşitli yerlerinde şubeler açtı. 4500 Çinli personel Nokia'da çalışıyor. Nokia Şirketi'nin önemli üretimi Çin'de gerçekleştirildi. Bunların arasında Nokia'nın en yeni mobil telefonu, merkez santrali, merkez santralinin kontrol cihazı, mobil santrali, bağlanım donatım, dijital santral donatımı ve dijital multimedia ürünleri sayılabilir.

Microsoft 1992 yılında Çin'e geldikten sonra büyük miktardaki yatırımla Çin'de Microsoft Çin Araştırma ve Kalkınma Merkezi, Microsoft Asya Araştırma Akademisi ve Microsoft Global Teknoloji Merkezi gibi dünya düzeyindeki üç büyük kalkınma, bilimsel araştırma ve teknoloji desteği kuruluşunu ardı ardına kurdu ve Microsoft-Çin Şirketi'nin yurtdışındaki en kapsamlı fonksiyona sahip olan şirket olmasını sağladı.

Şimdiye kadar Microsoft Çin'de iki ortak sermayeli bilgisayar programı işletmesini faaliyete geçirdi. Microsoft 19 milyon yuan yatırımla Stong Grubu ve Zhongguan Cun Bilim ve Teknoloji Gelişmesi Ortaklık Anonim Şirketi ile Zhongguan Cun Program Anonim Şirketi'ni ve Shanghai Birleşik Yatırım Anonim Şirketi ile ortak yatırımla Shanghai Weichuan Program Anonim Şirketi'ni kurdu. Bunlardan başka, Microsoft Shanghai Ulaşım Üniversitesi, Shanghai Birleşik Yatırım Anonim Şirketi ve Shanghai Pudong Program Parkı Anonim Şirketi ile ortak yatırımla Shanghai Ulaşım Üniversitesi Program Enstitüsü'nü ve Shanghai Ulaşım Üniversitesi Program Eğitimi ve Bilim Hizmeti Anonim Şirketi'ni kurdu. Microsoft buralara toplam 4 milyon dolar yatırım yaptı. Bu miktar toplam yatırımın yüzde 10'u oldu.

Microsoft dünyada beğenilen Xbox'un üretimini Çin'e trasfer etti. Microsoft müteahhitlik biçimiyle Çin'in Guangdong eyaletinde "bilgisayar faresi" gibi ürünler imal edildi. Verilen yıllık genel müteahhitlik hacmi 100 milyon ABD dolarını buldu.
Dünyada kendi alanlarında en saygın markalardan olan, IBM, HB, Adidas, Nike, Canon, Kodak, Samsung, Siemens, Volkswagen, Buick gibi daha isimlerini sayamadıgımız bir cok markanın Çin'de en iyi kalite ve çozümü en uygun fiyata elde etmelerinin arkasında yatan başarının sırrı kendi kalite kontrol ve denetim gruplarını Çin'e göndererek üretim ve nakliye esnasındaki kontrolü ele geçirmeleridir.
Siz de kendi markanızı ve kendi kalitenizi en uygun fiyata ve en iyi şartlarda Çin'de ürettirebilir ve ithalini yapabilirsiniz.