İstanbul
Pekin
çin dış ticaret merkezi

B2B Firmalarına Dikkat.!

Çin’den ürün temin ederken çok dikkat etmeniz gereken hususlar.

1. Çin’deki şirketin ve fabrikanın adını, adresini, telefon ve faks numaralarını doğrulayın. Diğer ticaret sitelerinde bağlantı kurulacak kişilerin, şirketle ilgili bilgilerin aynı olup olmadığını karşılaştırın. Aynı iletişim bilgilerine sahip kişiler veya şirket hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek adına google da şirketin adını arattırın.

2. Hotmail veya yahoo gibi genel mail adresleri ile haberleşmeyin. Sadece özel şirket adreslerini tercih edin. Eğer mail adresi satış01 satış02 gibi şeyler içeriyorsa, büyük ihtimalle üretici değil satıcıdır. Satıcılar Alibaba gibi sitelerde gezinen, insanlarla iletişim kurmaya çalışan insanlardır. Sağlayıcının kim olduğunu iyice araştırıp bilgilerin doğruluğunu test edin.

3. Sağlayıcıyı defalarca arayarak kişi ve kurum ile ilgili bilgi edinin. Yetkili kişiyi sorun ve onunla görüşmek isteyin. İletişime geçtiğini insanlardan fabrika ile ilgili haritalar ve detaylı bilgi isteyin.

4. Diğer ülkelerden referanslar isteyin. Firma adı, iletişime geçilecek birisinin telefon numarası adı ile ilgili bilgiler talep edin. Referans gösterilen kişilerle mail aracılığıyla değil birebir görüşün. Geçerli ve doğru referanslar olduklarını teyit edin.

5. İletişime geçeceğiniz sağlayıcıyı fabrikayı bir tur şeklinde ziyaret edeceğiniz konusunda bilgilendirin. Cevaplarını değerlendirin. Gerekirse birini şirketi ziyaret etmesi ve varlığını ve fonksiyonunu doğrulaması için görevlendirin. Bu belki biraz maddi yük olacaktır fakat risk faktörünü minimize etmek açısından yapılması gereken bir şeydir. Bu tür şeyleri sizin için yapabilecek hatırı sayılır bazı şirketler vardır. Bu şirketlerle iletişime geçin. Harcadığınız paraya değecektir.

6. Yeni sağlayıcılar için materyal tedarik ederken T/T yerine L/C ödemeler tercih edin. Çok nadiren bazı uluslar arası fabrikalarda Paypal veya Escrow tercih edilir. Kesinlikle önceden tüm ödemeyi yapmayın.

7. Yeni sağlayıcıları nakliye öncesinde kontrol etmek bir zorunluluktur. Siparişi kabul etmeden önce malların söylenen kalitede olup olmadığını denetlemek gerekir. İstatistiksel bir araştırma iyi bir yoldur. Ayrıca, eğer nakliye öncesi gözleme yapabilecek durumdaysanız, başarılı bir gözlem sonrasında uygun bir ödeme de yapabilirsiniz.

Notlar:

Apple, Nokia gibi marka mallar temin eden bir sağlayıcıyla çalışıyorsanız, bu kişilerin üretici olduklarını düşünmeyin. Marka mal üreten şirketler üretim sürecinde çok sıkı bir politika izlerler. Eğer irtibatta olduğunuz şirket üretici ise imitasyon ürünler üretiyordur. Eğer şirket özgün olduğunu iddia ediyorsa ya satıcıdır ya da dolandırıcıdır.

Lütfen Çalışmayı Düşündüğünüz Çinli Firma-Fabrika-Aracı Kurum Hakkında Bizden Bilgi Talebinde Bulunun. Maris Global olarak ilk hedefimiz firmanızın Çin ile yapacağı işlerde sizin çıkarlarınızı gözetmektir.

Saygılarımla,

Melis MAYKOP

International Trade Expert

melismaykop@marisglobal.com