İstanbul
Pekin
çin dış ticaret merkezi

Çin’de İstihdam Prosedürleri

İmza İş Sözleşmesi

İş Kanunu uyarınca, bir iş sözleşmesi tek bir işçinin bir işletme veya çalışanlar arasında kurumsal bir toplu sözleşme imzalamak Mayıs imzalanmış olmalıdır. Sözleşme kurumsal ve işçi arasındaki iş ilişkisi temelini oluşturur.

Personel alımı, bir kurumsal adayların ilgili ayrıntılar almak ve onlarla iş sözleşmeleri imzalamadan önce kendi belgelerin geçerliliği kontrol edin.

İş Kanunu ve diğer ilgili yönetmeliklere açıkça sözleşmenin süresi, koşulları gibi bir iş sözleşmesi olarak değiştirmek için dahil edilmesi, dissolving zorunlu şartlar ve koşullar devlet veya sözleşmeyi sona yanı sıra dissolving durumunda ÖDEMELER sözleşme. İş Elkitabı yerel iş departmanı tarafından referans olarak şirketler tarafından iş sözleşmeleri formüle olarak kullanılmalıdır verilmiştir.

Sözleşme Doğrulama

Sözleşme kimlik vasıtasıyla iş idari bölüm tam ölçekli inceleme, doğrulama ve tüm iş sözleşmelerinin bir şirket ve çalışanlar arasında imzalanan doğrulama yürüttüğü yasal bir süreçtir. Dolayısıyla, bu süreç bir iş sözleşme yasalara onaylar. Şu anda, tüm iş sözleşmeleri işletmeler ve personel arasında imzalanan için yetkilendirilir için zorunludur.

Işletme 30 gün içerisinde kimlik doğrulama için yerel işgücü idari departmanı bir iş sözleşmesinin imzalanması üzerine işçi ile servis ve diploma töreni sonrasında iş sözleşmesi göndermeniz gerekir. Toplu iş sözleşmeleri ile ilgili olarak, bu kayıt için yerel işgücü idari departmanı ile eğe olmalıdır. Hiçbir itiraz o dönemdeki yükseltilir Toplu sözleşme otomatik olarak yürürlüğe iş departmanı tarafından alınması tarihinden 15 gün sonra girin.

Aşağıdaki belgeleri sözleşme doğrulama (listeden farklı yerde değişiklik gösterebilir, bu nedenle, ilgili yerel bölümlerinde tavsiye edilir) bilgi gereklidir:

  • İş sözleşmesi ve kopyalama
  • İşletme ruhsatı veya kopya
  • Prova yasal temsilcisi veya yetkili bir kimlik kişi
  • Kimlik kartı veya işçinin ikametgah kaydı ispatı
  • Prova eğitim ulaşma, sağlık raporu, Çalışma El Kitabı ve çalışanlarının ilgili diğer bilgiler

Kişisel Dosya Yönetimi

Bir şirket ya da yerleşik temsilci ofis bir hizmet ajansı insan kaynakları istihdam kendi ana personel kişisel dosyaları yönetmek için uzman emanet Mayıs Bu tür kuruluşlar ikametgah kaydı veya personel ilgili güncel iş yerinde yerine yer olmalıdır. Onlar personel kimliği, maaş takip kaydı ve siyasi raporlar yurtdışı seyahat () için doğrulama dahil hizmet. Teknik niteliklerin değerlendirmesi gibi diğer hizmetleri, sözleşme doğrulama ve sosyal sigorta da sağlanır.