İstanbul
Pekin
çin dış ticaret merkezi

Çin’de Sosyal Sigortalar

Sosyal sigorta zorunlu, kar amacı gütmeyen sosyal güvenlik sistemi kanunla Çin kurulmuştur. Bu çalışma ve sosyal güvenlik departmanları tarafından yönetilmektedir.

Çin sosyal sigorta türleri: yaşlılık, sağlık, işsizlik, işle ilgili yaralanma ve çocuk yatak bulunmaktadır. Bunlar arasında, yaşlılık, sağlık ve işsizlik sigortası için prim birlikte kurumsal ve bireysel tarafından, iş ise katkıda bulunmaktadır-yaralanma ve çocuk sigorta prim taşıyan ilgili kuruluşun sorumluluğunda olduğunu.

Sosyal Sigortalar Sorumluluk

Tüm işletmeler yerel sosyal sigorta kurumu ile birlikte, sosyal sigorta katılma kayıt ve aylık olarak sosyal sigorta primleri ödemek. Prim kısmını tek tek işçiler tarafından withheld olacak ödenecek ve maaş kesilir ve ilgili makamlara kuruluşları tarafından ödenir.

Eğer sosyal sigorta kayıt bilgileri herhangi bir değişiklik meydana nedeniyle değişiklik kayıt güncellemek için yapılmalıdır. Çünkü, iptal birleştirilmiş veya iflas gitti çözülmüş oldu bir kurumsal kesildiğinde halinde sosyal sigorta prim ödeme için, derhal sosyal sigorta kaydı iptal gerektiğini sorumlu olması gereklidir.

Raporlama ve Sosyal Sigorta Ödeme

Bir kuruluş ve yerel sosyal sigorta kurumuna diğer ilgili bilgiler her ayın 5 gün önce, sosyal sigorta raporu, sosyal sigorta primleri withheld ilgili ayrıntılı raporu ve çalışanları mahsup vermek gerekir. Kurumun kontrol eder ve iki gün içinde raporu onaylaması ilgili. Onaylanmış raporu aldıktan sonra, işletme ve banka aracılığıyla sosyal sigorta tam ödeme yapmak veya çek ya da nakit ile üç gün içinde.

Sosyal sigorta primleri

Temel yaşlılık sigortası: Genel olarak, kurumsal katılımı (bir kısmı bireysel hesabı altında girilen) toplam bordro da dahil olmak üzere% 20 aşmayacaktır. Gerçek yüzde eyalet hükümetleri tarafından belirlenir ve yerden yere değişebilir. Yaşlılık sigortası primi daha da yaptığı aylık ortalama maaşı önceki yıl boyunca onun maaş,% 8 Mayıs ulaşmak için çalışan bir katkı. Bu miktar sosyal sigorta prim hesaplama için temel olarak iki işletme ve çalışan tarafından ödenir kullanılır.

Çin’de temel sağlık sigortası: Bu ortak girişim ve işçi tarafından olduğunu. Ise çalışanın kendi maaşının% 2 katkıda Genel olarak, sigorta primi, işletme tarafından ödenen toplam maaş bordrosu yaklaşık% 6 için eşittir.

Bireysel çalışanlar kendi maaş yaklaşık% 1 katkı İşsizlik Sigortası: Bu kuruluş, toplam bordro belirli bir yüzdesini katkıda bulunur.

Çin’de işle ilgili zarar sigortası: Primler risk türü, yaralanma ve meslek hastalığı, ilgili olay sıklığı türü ile değişir. Fiili prim oranları iş bölümleri tarafından ayarlanır.

Çin’de Çocuk Sigortsı: Primler bir kurumsal toplam bordro belirli bir yüzdesini dayanmaktadır () in Guangzhou 0,7% örn.